Home All Products Circuit-Protection FusesLittelfuse Inc. 0209.600MXEP
0209.600MXEP
5S-0209.600MXEP
0209.600MXEP
FUSE GLASS 600MA 350VAC 2AG
Product Description
Packaging:Bulk
Series:209
Fuse Type:Cartridge
Current Rating:Glass
Voltage Rating - AC:600mA
Voltage Rating - DC:350V
Response Time:-
Package / Case:Slow
Mounting Type:2AG
Breaking Capacity @ Rated Voltage:5mm x 15mm (Axial)
Melting I2t:Through Hole
Approvals:100A
Operating Temperature:1.75
Color:CE
Size / Dimension / Case:cULus
Other:-55??????C ~ 125??????C
Related special
  • Molex
  • 12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • In stock
  • 0446200002/446200002
  • Molex
  • Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat3
  • 0039012080/39012080
  • 8 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • 18 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • 05JQ-BT
  • JST
  • 5 Position Receptacle Connector Through Hole
  • ITT Cannon LLC
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Resistor, Terminal Position Lock (TPA)