Home All Products Capacitors Tantalum - Polymer CapacitorsAVX Corporation TCJY686M016R0050
TCJY686M016R0050
5S-TCJY686M016R0050
TCJY686M016R0050
CAP TANT POLY 68UF 16V 2917
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:TCJ
Capacitance:68??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):50 mOhm
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Size / Dimension:0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079 (2.00mm)