Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TPSC476M016R0350
TPSC476M016R0350
5S-TPSC476M016R0350
TPSC476M016R0350
CAP TANT 47UF 16V 20% 2312
Product Description
Packaging:Digi-Reel?
Series:TPS
Capacitance:47??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):350 mOhm
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2312 (6032 Metric)
Size / Dimension:0.236 L x 0.126 W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.110 (2.80mm)