Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TARW685K035
TARW685K035
5S-TARW685K035
TARW685K035
CAP TANT 6.8UF 35V 10% AXIAL
Series:TAR
Capacitance:6.8??????F
Tolerance:??????10%
Voltage - Rated:35V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):2.5 Ohm
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.169 Dia x 0.409 L (4.30mm x 10.40mm)