Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TARW475M050
TARW475M050
5S-TARW475M050
TARW475M050
CAP TANT 4.7UF 50V 20% AXIAL
Series:TAR
Capacitance:4.7??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:50V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):2.5 Ohm
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.169 Dia x 0.409 L (4.30mm x 10.40mm)