Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TARW156K020
TARW156K020
5S-TARW156K020
TARW156K020
CAP TANT 15UF 20V 10% AXIAL
Series:TAR
Capacitance:15??????F
Tolerance:??????10%
Voltage - Rated:20V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):2.3 Ohm
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.169 Dia x 0.409 L (4.30mm x 10.40mm)