Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TARS225K050
TARS225K050
5S-TARS225K050
TARS225K050
CAP TANT 2.2UF 50V 10% AXIAL
Series:TAR
Capacitance:2.2??????F
Tolerance:??????10%
Voltage - Rated:50V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):3.5 Ohm
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.169 Dia x 0.339 L (4.30mm x 8.60mm)