Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TARS106M020
TARS106M020
5S-TARS106M020
TARS106M020
CAP TANT 10UF 20V 20% AXIAL
Capacitance:10??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:20V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):2.8 Ohm
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.169 Dia x 0.339 L (4.30mm x 8.60mm)