Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TARS106K015
TARS106K015
5S-TARS106K015
TARS106K015
CAP TANT 10UF 15V 10% AXIAL
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:TAR
Capacitance:10??????F
Tolerance:??????10%
Voltage - Rated:15V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):3.2 Ohm
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.169 Dia x 0.339 L (4.30mm x 8.60mm)