Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TARR475M010
TARR475M010
5S-TARR475M010
TARR475M010
CAP TANT 4.7UF 10V 20% AXIAL
Series:TAR
Capacitance:4.7??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:10V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):8 Ohm
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.098 Dia x 0.291 L (2.50mm x 7.40mm)