Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TARR475K020
TARR475K020
5S-TARR475K020
TARR475K020
CAP TANT 4.7UF 20V 10% AXIAL
Series:TAR
Capacitance:4.7??????F
Tolerance:??????10%
Voltage - Rated:20V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):4.5 Ohm
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.098 Dia x 0.291 L (2.50mm x 7.40mm)