Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TARR475K015
TARR475K015
5S-TARR475K015
TARR475K015
CAP TANT 4.7UF 15V 10% AXIAL
Series:TAR
Capacitance:4.7??????F
Tolerance:??????10%
Voltage - Rated:15V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):5 Ohm
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.098 Dia x 0.291 L (2.50mm x 7.40mm)