Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TARR474M050
TARR474M050
5S-TARR474M050
TARR474M050
CAP TANT 0.47UF 50V 20% AXIAL
Series:TAR
Capacitance:0.47??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:50V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):13 Ohm
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.098 Dia x 0.291 L (2.50mm x 7.40mm)