Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TARR335K020
TARR335K020
5S-TARR335K020
TARR335K020
CAP TANT 3.3UF 20V 10% AXIAL
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:TAR
Capacitance:3.3??????F
Tolerance:??????10%
Voltage - Rated:20V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):5.5 Ohm
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.098 Dia x 0.291 L (2.50mm x 7.40mm)