Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TARR225K025
TARR225K025
5S-TARR225K025
TARR225K025
CAP TANT 2.2UF 25V 10% AXIAL
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:TAR
Capacitance:2.2??????F
Tolerance:??????10%
Voltage - Rated:25V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):6 Ohm
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.098 Dia x 0.291 L (2.50mm x 7.40mm)