Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TARQ475M006
TARQ475M006
5S-TARQ475M006
TARQ475M006
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% AXIAL
Series:TAR
Capacitance:4.7??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:6.3V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):10 Ohm
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.085 Dia x 0.250 L (2.16mm x 6.35mm)