Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TARQ225K015
TARQ225K015
5S-TARQ225K015
TARQ225K015
CAP TANT 2.2UF 15V 10% AXIAL
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:TAR
Capacitance:2.2??????F
Tolerance:??????10%
Voltage - Rated:15V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):8 Ohm
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.085 Dia x 0.250 L (2.16mm x 6.35mm)