Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TAAD157K016G
TAAD157K016G
5S-TAAD157K016G
TAAD157K016G
CAP TANT 150UF 16V 10% AXIAL
Series:TAA
Capacitance:150??????F
Tolerance:??????10%
Voltage - Rated:16V
Type:Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):500 mOhm
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.354 Dia x 0.783 L (9.00mm x 19.90mm)