Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TAAC476M020G
TAAC476M020G
5S-TAAC476M020G
TAAC476M020G
CAP TANT 47UF 20V 20% AXIAL
Series:TAA
Capacitance:47??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:20V
Type:Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):900 mOhm
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.295 Dia x 0.681 L (7.50mm x 17.30mm)