Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TAAC107K010G
TAAC107K010G
5S-TAAC107K010G
TAAC107K010G
CAP TANT 100UF 10V 10% AXIAL
Series:TAA
Capacitance:100??????F
Tolerance:??????10%
Voltage - Rated:10V
Type:Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):1 Ohm
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.295 Dia x 0.681 L (7.50mm x 17.30mm)