Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TAAC106M050G
TAAC106M050G
5S-TAAC106M050G
TAAC106M050G
CAP TANT 10UF 50V 20% AXIAL
Series:TAA
Capacitance:10??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:50V
Type:Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):1.6 Ohm
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.295 Dia x 0.681 L (7.50mm x 17.30mm)