Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TAAC106K050G
TAAC106K050G
5S-TAAC106K050G
TAAC106K050G
CAP TANT 10UF 50V 10% AXIAL
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:TAA
Capacitance:10??????F
Tolerance:??????10%
Voltage - Rated:50V
Type:Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):1.6 Ohm
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.295 Dia x 0.681 L (7.50mm x 17.30mm)