Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TAAB475K020G
TAAB475K020G
5S-TAAB475K020G
TAAB475K020G
CAP TANT 4.7UF 20V 10% AXIAL
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:TAA
Capacitance:4.7??????F
Tolerance:??????10%
Voltage - Rated:20V
Type:Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):3 Ohm
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.193 Dia x 0.472 L (4.90mm x 12.00mm)