Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TAAA225K020G
TAAA225K020G
5S-TAAA225K020G
TAAA225K020G
CAP TANT 2.2UF 20V 10% AXIAL
Series:TAA
Capacitance:2.2??????F
Tolerance:??????10%
Voltage - Rated:20V
Type:Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):6.5 Ohm
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.142 Dia x 0.283 L (3.60mm x 7.20mm)