Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation TAAA107K020G
TAAA107K020G
5S-TAAA107K020G
TAAA107K020G
CAP TANT 100UF 20V 10% AXIAL
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:TAA
Capacitance:100??????F
Tolerance:??????10%
Voltage - Rated:20V
Type:Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):500 mOhm
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.142 Dia x 0.283 L (3.60mm x 7.20mm)