Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation F931C686MNC
F931C686MNC
5S-F931C686MNC
F931C686MNC
CAP TANT 68UF 16V 20% 2917
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:F93
Capacitance:68??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):600 mOhm
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Size / Dimension:0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.118 (3.00mm)