Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation F931C106MAA
F931C106MAA
5S-F931C106MAA
F931C106MAA
CAP TANT 10UF 16V 20% 1206
Series:F93
Capacitance:10??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):3 Ohm
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.071 (1.80mm)