Home All Products Capacitors Tantalum CapacitorsAVX Corporation F911V156MNC
F911V156MNC
5S-F911V156MNC
F911V156MNC
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917
Product Description
Packaging:Digi-Reel?
Series:F91
Capacitance:15??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:35V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):300 mOhm
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Size / Dimension:0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.118 (3.00mm)