Mica and PTFE CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) MC22FD102J-F
MC22FD102J-F
5S-MC22FD102J-F
MC22FD102J-F
CAP MICA 1000PF 5% 500V 2220
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | MC |
| Capacitance: | 1000pF |
| Tolerance: | ??????5% |
| Voltage - Rated: | 500V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 125??????C |
| Package / Case: | 2220 (5750 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF |
| Size / Dimension: | High Q |
| Height - Seated (Max): | Low Loss |
| Other: | 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm),0.079 (2.00mm) |