Mica and PTFE CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) MC18FA251J-TF
MC18FA251J-TF
5S-MC18FA251J-TF
MC18FA251J-TF
CAP MICA 250PF 5% 100V 1812
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | MC |
| Capacitance: | 250pF |
| Tolerance: | ??????5% |
| Voltage - Rated: | 100V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 125??????C |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF |
| Size / Dimension: | High Q |
| Height - Seated (Max): | Low Loss |
| Other: | 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm),0.079 (2.00mm) |