Mica and PTFE CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) MC12FA910G-TF
MC12FA910G-TF
5S-MC12FA910G-TF
MC12FA910G-TF
CAP MICA 91PF 2% 100V 1210
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | MC |
| Capacitance: | 91pF |
| Tolerance: | ??????2% |
| Voltage - Rated: | 100V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 125??????C |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF |
| Size / Dimension: | High Q |
| Height - Seated (Max): | Low Loss |
| Other: | 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm),0.079 (2.00mm) |