Mica and PTFE CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) MC12CF100D-F
MC12CF100D-F
5S-MC12CF100D-F
MC12CF100D-F
CAP MICA 10PF 0.5PF 1KV 1210
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | MC |
| Capacitance: | 10pF |
| Tolerance: | ??????0.5pF |
| Voltage - Rated: | 1000V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 125??????C |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF |
| Size / Dimension: | High Q |
| Height - Seated (Max): | Low Loss |
| Other: | 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm),0.079 (2.00mm) |