Mica and PTFE CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) MC08EA150J-F
MC08EA150J-F
5S-MC08EA150J-F
MC08EA150J-F
CAP MICA 15PF 5% 100V 0805
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | MC |
| Capacitance: | 15pF |
| Tolerance: | ??????5% |
| Voltage - Rated: | 100V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 125??????C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF |
| Size / Dimension: | High Q |
| Height - Seated (Max): | Low Loss |
| Other: | 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm),0.055 (1.40mm) |