Mica and PTFE CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) CDV19FF391JO3
CDV19FF391JO3
5S-CDV19FF391JO3
CDV19FF391JO3
CAP MICA 390PF 5% 1KV RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | CDV19 |
| Capacitance: | 390pF |
| Tolerance: | ??????5% |
| Voltage - Rated: | 1000V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 125??????C |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.343 (8.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.650 L x 0.201 W (16.50mm x 5.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.512 (13.00mm) |