Mica and PTFE CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) CDV16FF222JO3F
CDV16FF222JO3F
5S-CDV16FF222JO3F
CDV16FF222JO3F
CAP MICA 2200PF 5% 1KV RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | CDV16 |
| Capacitance: | 2200pF |
| Tolerance: | ??????5% |
| Voltage - Rated: | 1000V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 150??????C |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.232 (5.90mm) |
| Features: | RF |
| Size / Dimension: | High Q |
| Height - Seated (Max): | Low Loss |
| Other: | 0.469 L x 0.252 W (11.90mm x 6.40mm),0.520 (13.20mm) |