Mica and PTFE CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) CDS15ED560JO3
CDS15ED560JO3
5S-CDS15ED560JO3
CDS15ED560JO3
CAP MICA 56PF 5% 500V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | CDS15 |
| Capacitance: | 56pF |
| Tolerance: | ??????5% |
| Voltage - Rated: | 500V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 125??????C |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.234 (5.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.430 L x 0.140 W (10.90mm x 3.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.280 (7.10mm) |