Mica and PTFE CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) CD19FD471JO3
CD19FD471JO3
5S-CD19FD471JO3
CD19FD471JO3
CAP MICA 470PF 5% 500V RADIAL
| Series: | CD19 |
| Capacitance: | 470pF |
| Tolerance: | ??????5% |
| Voltage - Rated: | 500V |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.343 (8.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.642 L x 0.201 W (16.30mm x 5.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.512 (13.00mm) |