Mica and PTFE CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) CD19FD302JO3
CD19FD302JO3
5S-CD19FD302JO3
CD19FD302JO3
CAP MICA 3000PF 5% 500V RADIAL
| Series: | CD19 |
| Capacitance: | 3000pF |
| Tolerance: | ??????5% |
| Voltage - Rated: | 500V |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.343 (8.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.681 L x 0.280 W (17.30mm x 7.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.551 (14.00mm) |