Mica and PTFE CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) CD19FD162FO3F
CD19FD162FO3F
5S-CD19FD162FO3F
CD19FD162FO3F
CAP MICA 1600PF 1% 500V RADIAL
| Series: | CD19 |
| Capacitance: | 1600pF |
| Tolerance: | ??????1% |
| Voltage - Rated: | 500V |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.343 (8.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.661 L x 0.228 W (16.80mm x 5.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.532 (13.50mm) |