Mica and PTFE CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) CD16FD151JO3F
CD16FD151JO3F
5S-CD16FD151JO3F
CD16FD151JO3F
CAP MICA 150PF 5% 500V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | CD16 |
| Capacitance: | 150pF |
| Tolerance: | ??????5% |
| Voltage - Rated: | 500V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 125??????C |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.234 (5.94mm) |
| Features: | RF |
| Size / Dimension: | High Q |
| Height - Seated (Max): | Low Loss |
| Other: | 0.429 L x 0.150 W (10.90mm x 3.80mm),0.461 (11.70mm) |