Mica and PTFE CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) CD15FD511JO3F
CD15FD511JO3F
5S-CD15FD511JO3F
CD15FD511JO3F
CAP MICA 510PF 5% 500V RADIAL
| Series: | CD15 |
| Capacitance: | 510pF |
| Tolerance: | ??????5% |
| Voltage - Rated: | 500V |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.232 (5.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.469 L x 0.220 W (11.90mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.402 (10.20mm) |