Mica and PTFE CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) CD15FA102GO3F
CD15FA102GO3F
5S-CD15FA102GO3F
CD15FA102GO3F
CAP MICA 1000PF 2% 100V RADIAL
| Series: | CD15 |
| Capacitance: | 1000pF |
| Tolerance: | ??????2% |
| Voltage - Rated: | 100V |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.232 (5.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.480 L x 0.228 W (12.20mm x 5.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.402 (10.20mm) |