Mica and PTFE CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) CD10FD151GO3F
CD10FD151GO3F
5S-CD10FD151GO3F
CD10FD151GO3F
CAP MICA 150PF 2% 500V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | CD10 |
| Capacitance: | 150pF |
| Tolerance: | ??????2% |
| Voltage - Rated: | 500V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 125??????C |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.142 (3.60mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.382 L x 0.209 W (9.70mm x 5.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.358 (9.10mm) |