Mica and PTFE CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 29280B272JO0
29280B272JO0
5S-29280B272JO0
29280B272JO0
CAP MICA 2700PF 5% 8KV DISK
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 292 |
| Capacitance: | 2700pF |
| Tolerance: | ??????5% |
| Voltage - Rated: | 8000V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 125??????C |
| Package / Case: | Disk |
| Lead Spacing: | Metal Fitting - Threaded |
| Features: | - |
| Size / Dimension: | General Purpose |
| Height - Seated (Max): | 2.500 Dia (63.50mm) |
| Other: | 2.562 (65.07mm), |
Related special
- Molex
- Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity AMP Connectors
- 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)