Home All Products Capacitors Film CapacitorsKEMET SMR5474J63J05L16.5CBULK
SMR5474J63J05L16.5CBULK
5S-SMR5474J63J05L16.5CBULK
SMR5474J63J05L16.5CBULK
CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:SMR
Tolerance:??????5%
Voltage Rating - AC:40V
Voltage Rating - AC:63V
Dielectric Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:-
Mounting Type:-55??????C ~ 150??????C
Package / Case:Through Hole
Size / Dimension:Radial
Height - Seated (Max):0.283 L x 0.236 W (7.20mm x 6.00mm)
Termination:0.433 (11.00mm)
Lead Spacing:PC Pins
Applications:0.197 (5.00mm)
Features:General Purpose
Related special
  • SR30-10R-6S(71)
  • Hirose
  • 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
  • In stock
  • SFO-61T-250A
  • JST
  • 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-18 AWG Crimp Connector Non-Insulated