Home All Products Capacitors Film CapacitorsKEMET SMR5472J50J01L16.5CBULK
SMR5472J50J01L16.5CBULK
5S-SMR5472J50J01L16.5CBULK
SMR5472J50J01L16.5CBULK
CAP FILM 4700PF 5% 50VDC RADIAL
Series:SMR
Tolerance:??????5%
Voltage Rating - AC:30V
Voltage Rating - AC:50V
Size / Dimension:Radial
Height - Seated (Max):0.283 L x 0.098 W (7.20mm x 2.50mm)
Termination:0.256 (6.50mm)
Lead Spacing:PC Pins
Applications:0.197 (5.00mm)
  • Hirose
  • 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
  • JST
  • 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-18 AWG Crimp Connector Non-Insulated