Home All Products Capacitors Film CapacitorsKEMET SMR10105J63A04L16.5CBULK
SMR10105J63A04L16.5CBULK
5S-SMR10105J63A04L16.5CBULK
SMR10105J63A04L16.5CBULK
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:SMR
Tolerance:??????5%
Voltage Rating - AC:40V
Voltage Rating - AC:63V
Dielectric Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:-
Mounting Type:-55??????C ~ 150??????C
Package / Case:Through Hole
Size / Dimension:Radial
Height - Seated (Max):0.512 L x 0.236 W (13.00mm x 6.00mm)
Termination:0.472 (12.00mm)
Lead Spacing:PC Pins
Applications:0.394 (10.00mm)
Features:General Purpose
Related special
  • SR30-10R-6S(71)
  • Hirose
  • 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
  • In stock
  • SFO-61T-250A
  • JST
  • 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-18 AWG Crimp Connector Non-Insulated