Home All Products Capacitors Film CapacitorsKEMET SMC16.5335J50C31TR24
SMC16.5335J50C31TR24
5S-SMC16.5335J50C31TR24
SMC16.5335J50C31TR24
CAP FILM 3.3UF 5% 50VDC 6560
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:SMC
Tolerance:??????5%
Voltage Rating - AC:30V
Voltage Rating - AC:50V
Dielectric Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:-
Mounting Type:-55??????C ~ 125??????C
Package / Case:Surface Mount
Size / Dimension:6560 (165150 Metric)
Height - Seated (Max):0.650 L x 0.591 W (16.50mm x 15.00mm)
Termination:0.283 (7.20mm)
Lead Spacing:Solder Pads
Applications:-
Features:General Purpose
Related special
  • SR30-10R-6S(71)
  • Hirose
  • 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
  • In stock
  • SFO-61T-250A
  • JST
  • 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-18 AWG Crimp Connector Non-Insulated