Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) SFD44S50K391B
SFD44S50K391B
5S-SFD44S50K391B
SFD44S50K391B
CAP FILM 50UF 10% 440VAC QC TERM
Product Description
Packaging:Bulk
Series:SF
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:440V
Voltage Rating - AC:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:-
Mounting Type:-40??????C ~ 70??????C
Package / Case:Chassis Mount
Size / Dimension:Radial
Height - Seated (Max):Can
Termination:3.660 L x 1.970 W (92.96mm x 50.04mm)
Lead Spacing:Lip
Applications:4.030 (102.36mm)
Features:Quick Connect
Related special
  • SR30-10R-6S(71)
  • Hirose
  • 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
  • In stock
  • SFO-61T-250A
  • JST
  • 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-18 AWG Crimp Connector Non-Insulated