Home All Products Capacitors Film CapacitorsKEMET PFR5101J250J11L4BULK
PFR5101J250J11L4BULK
5S-PFR5101J250J11L4BULK
PFR5101J250J11L4BULK
CAP FILM 100PF 5% 250VDC RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:PFR
Tolerance:??????5%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - AC:250V
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55??????C ~ 100??????C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.236 (6.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197 (5.00mm)